Výsledky soutěže na portrét Elišky Junkové, Věry Chytilové a prof. Jaroslava Heyrovského

(Praha, 22. června 2017)

Ve čtvrtek v 17 hodin byly vyhlášeny výsledky sochařské soutěže a zahájena výstava portrétů známých osobností. Soutěž již tradičně uspořádal Spolek sochařů ČR, tentokrát ve spolupráci s Národním technickým muzeem v Praze.

Účastníci soutěže z řad převážně profesionálních výtvarníků a studentů vysokých uměleckých škol obeslali soutěž celkem 33 portréty od 26 autorů. Díla znázorňovala 3 různé osobnosti, tentokrát měli soutěžící za úkol ztvárnit režisérku Věru Chytilovou, legendární automobilovou závodnici Elišku Junkovou a prof. Jaroslava Heyrovského, nositele Nobelovy ceny.

Výstavu za Národní technické muzeum uvedl Mgr. Karel Koželuh. O tom, jak probíhal výběr poroty, pohovořili porotci soutěže - kunsthistorik Adam Hnojil a prof. akad. sochař Kurt Gebauer. Byl přítomen rovněž pan Vladimír Junek, syn automobilové závodnice E. Junkové, který zapůjčil pro účely expozice některé materiály. „Organizátorům soutěže se podařilo zpřítomnit minulé století, které snad nebylo tak špatné“, poznamenal pan Junek.

Výsledky soutěže vyhlásil předseda Spolku sochařů ČR Jiří Středa. Autorům byly uděleny dvě první ceny - Kateřina Strach Tichá a Jaromír Švaříček za portréty Elišky Junkové, druhá cena – Miro Žáčok a třetí cena – Petr Šťastný za portréty prof. Jaroslava Heyrovského a dvě třetí ceny – Stanislava Kavanová a Marie Šeborová za portréty Věry Chytilové. Cenu Rady Spolku sochařů získala Dagmar Morová za portrét E.Junkové.

Zahájení výstavy se zúčastnili členové spolku Czech Bugatti Club, dcera Věry Chytilové paní Tereza Kučerová a řada dalších osobností.

Výstava portrétů bude k vidění přes celé léto až do 3.9.2017 v budově Národního technického muzea v Praze na Letné.